شیشه اکریلیک یا پلکسی گلاس چیست؟

  1. صفحه نخست »
  2. »

اگر می‌خواهید بدانید پلکسی گلاس چیست ؟ و اگر هیچ چیزی درباره شیشه اکریلیک(یا همان پلکسی گلاس) نمی‌دانید توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید. بعد از خواندن این مقاله تقریبا هرآنچه نیاز است در این باره بدانید را به دست خواهید آورد. بیایید از یک سوال شروع کنیم! به نظر شما پلکسی گلاس، شیشه است؟ اگر جواب‌تان آری است، باید به شما آفرین گفت، چون درست حدس زدید. اگر پاسخ شما «خیر» است، باز هم باید به شما آفرین گفت! چون در حقیقت ورق اکریلیک اصلا شیشه نیست. حتما می‌گویید پس شیشه اکریلیک یک چیز جادویی است. تقریبا می‌توان گفت ورق اکریلیک چنین خاصیتی دارد، حالا بیایید در قسمت‌های بعدی، بیشتر درباره این شیشه جادویی صحبت کنیم! همین‌جا بگوییم که در انتهای این مطلب نیز جدولی مقایسه‌ای بین خواص پلکسی گلاس و شیشه برای افراد کم حوصله منتشر کردیم تا اگر حوصله مطالعه کل این مطلب را ندارند، آن جدول را مشاهده کنند.

پلکسی گلاس چیست ؟

در بالا گفتیم که پلکسی گلاس یک نوع شیشه است در حالی که شیشه نیست! به معنی دیگر این محصول برخی ویژگی‌های شیشه را دارد و برخی دیگر را نه، مثلا این محصول مانند شیشه شفاف است و جالب اینکه میزان شفافیت آن از شیشه هم بیشتر است! بی‌دلیل نیست که نام آنرا شیشه جادویی گذاشتیم. بنابراین اگر آنرا در جایی نصب کردید، حتما باید یک ضربدر قرمز رنگ روی آن بزنید، چون احتمال برخورد افراد با آن خیلی زیاد است.

شیشه اکریلیک یا پلکسی گلاس چیست

حتما اگر جای پلکسی گلاس شیشه بود، در برخورد با آن یا شیشه خُرد می‌شد یا آسیبی به سر و صورت شما وارد می‌شد، اما ورق اکریلیک مانند شیشه نیست، اگر با آن برخورد کنید، خُرد نمی‌شود و به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارد، آسیبی به سر و صورت شما هم وارد نمی‌شود.

از همین دو مثال ساده‌ای که در بالا زدیم، کلیت آن چیزی که درباره شیشه اکریلیک باید می‌دانستید را گفتیم. حالا بد نیست کمی هم درباره اصطلاحات فنی این محصول صحبت کنیم تا بیشتر بدانید که پلکسی گلاس چیست؟

شیشه اکریلیک، ورق اکریلیک یا پلکسی گلاس؟

پلکسی گلاس نوعی پلمیر است که با نام پلی متیل متاکریلات شناخته می‌شود و نام انگلیسی آنPoly methyl methacrylate است که با نام مخفف PMMA در بین اهل فن نیز خوانده می‌شود. اما این تمام اسامی پلکسی گلاس نیست؛ به این محصول در بازارهای جهانی و داخلی شیشه اکریلیک هم گفته می‌شود و برخی آنرا ورق اکریلیک می‌نامند. پس با هر یک از نام‌هایی که در بالا آوردیم روبرو شدید، منظور همان پلکسی گلاس است که فرمول شیمیایی آن C5O2H8 است، یعنی:

  • کربن ۵
  • اکسیژن ۲
  • هیدروژن ۸

از طرفی باید به این نکته نیز اشاره کرد که ورق اکریلیک نوعی ترموپلاستیک ساخته شده از مواد نفتی است که امروزه در بسیاری از محیط‌های خانگی، شهری، صنعتی و در دریا و زمین و آسمان از آن استفاده می‌شود.

ویژگی‌های شیشه اکریلیک یا پلکسی گلاس چیست ؟

وقتی می‌گوییم جادویی یعنی باید مزایای آن به معایب آن بچربد. شیشه اکریلیک هم دقیقا همین است. البته توجه داشته باشید که شیشه اکریلیک در انوع مختلفی در بزار عرضه می شود و هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند جهت اطلاعات بیشتر می تونید مقاله انواع پلکسی گلاس را مطالعه کنید.

در زیر به مهم‌ترین ویژگی‌های شیشه اکریلیک اشاره می‌کنیم:

ویژگی اول – سبک بودن پلکسی گلاس

شاید آن ویژگی منحصر به فردی که توانسته توجه افراد را به سمت ورق اکریلیک جلب کند، همین سبک بودن آن است.

این ویژگی یک امتیاز مثبت برای شیشه اکریلیک به حساب می‌آید؛ چراکه جابجایی آن راحت و امن است. به راحتی می‌توانید از آن به عنوان جایگزین شیشه استفاده کنید. برای ساخت وسایل و اشیاء تزئینی نیز مناسب است و امروزه با استفاده از این محصول اقدام به طراحی دکورها و فضاسازی می‌کنند.

ویژگی دوم – مقاومت و سختی بالای شیشه اکریلیک

شیشه اکریلیک در بین انواع پلیمرها به عنوان یکی از سخت‌ترین و مقاوم‌ترین پلمیرها به حساب می‌آید. البته سختی آن در مقایسه با شیشه کمتر است اما مقاومت آن بالاتر است. این ماده و محصول آنقدر قوی و مستحکم است که از آن برای کارهای حساس استفاده می‌کنند.

تابحال آکواریوم‌های زیر دریا را دیده‌اید، یک نمونه از این آکواریوم‌ها در کیش خودمان نیز وجود دارد، برای ساخت این آکواریوم‌ها از ورق اکریلیک استفاده می‌کنند که ضمن شفافیت بسیار بالا و شکست نور کم، مقاومت بالایی داشته و نمی‌شکند. پس اگر بخواهیم نام دیگری روی این محصول بگذاریم، بد نیست به آن شیشه نشکن هم بگوییم.

ویژگی سوم – ورق اکریلیک عایق نور هستند

همانطور که اشاره کردیم ورق اکریلیک شفافیت بسیار بالایی دارد و طبق آزمایش‌های صورت گرفته می‌تواند تا مقدار ۹۳ درصد نور مرئی را از خود عبور دهد. بازتاب نور این ماده در حدود چهار درصد است، اما ویژگی جالب ورق اکریلیک در کنار شفافیت آن، عایق نور بودن آن است!

حتما از اشعه‌های مضر خورشید مثل ماوراء بنفش خبر دارید، در حالی که شیشه قادر نیست این اشعه‌ها را فیلتر کند، شیشه اکریلیک می‌توانند مانند یک UV قدرتمند عمل کرده و اشعه‌های خورشیدی را به خود جذب کند و مانع عبور آن شود. به همین جهت برای فضاهای باز بسیار مناسب است. مثلا برای سقف استخرها، پنت هاوس‌ها و حتی شیشه‌های معمولی ساختمان‌ها می‌توان از این محصول استفاده کرد.

ویژگی چهارم – مقاومت بالای شیشه اکریلیک در برابر گرما و آتش

احتمالا شما هم در نظر اول می‌گویید ورق اکریلیک نوعی پلمیر است و پلیمرها نیز نوع پلاستیک هستند که در برابر گرما و آتش به سرعت ذوب می‌شوند. اما خوشبختانه باید بگوییم که شما اشتباه فکر می‌کنید. اگر می‌پرسید چرا؟ موارد زیر را بخوانید:

  • ورق اکریلیک در مقایسه با شیشه گرمای کمتری از خود عبور می‌دهد
  • شیشه اکریلیک تا دمای ۴۶۰ درجه سانتیگراد نه می‌سوزد، نه آتش می‌گیرد، نه ذوب می‌شود، نه تغییر حالت می‌دهد، نه خَم می‌شود و نه چیزی از آن کم می‌شود! واقعا باید گفت «لعنت به این شیشه جادویی!»

اینقدر مزیت‌های پلکسی گلاس زیاد است که بد نیست ویژگی عایق صوتی بودن آن را هم در همین قسمت بیاوریم، این محصول به دلیل اینکه جرم حجمی کمتری در مقایسه با شیشه دارد، عایق صوتی بسیار بهتری از شیشه است.

ویژگی پنجم – انعطاف‌پذیری بالای ورق اکریلیک

ورق پلکسی گلاس سخت می‌شکند چون انعطاف‌پذیری بسیار بالایی دارد. همان آکواریوم‌هایی که مثال زدیم، با استفاده از ورق اکریلیک‌های منحنی ساخته شده است، این ورق‌ها را می‌توان به اشکال مختلفی درآورد و انجام این عملیات روی آن‌ها، در مقایسه با انواع شیشه، بسیار آسان‌تر و راحت‌تر است.

انعطاف پذیری ورق اکریلیک

یکی از معایب شیشه‌ها این است که وقتی می‌شکنند، بسیار ریز و تیز می‌شوند. بسیار برنده و خطرناک بوده و برای جان افراد خطرآفرین هستند؛ اما همانطور که در قسمت «پلکسی گلاس چیست» گفتیم، این محصول نمی‌شکند اما اگر هم بشکند، نه ریز ریز می‌شوند و نه برنده. برای همین امنیت بالایی دارند و برای استفاده در مهدکودک‌ها و فضاهای بازی کودکان، سالن‌ها ورزشی و غیره بسیار مناسب است.

ویژگی ششم – قیمت مقرون به صرفه پلکسی گلاس

در کل پلیمرها از جمله مواد مقرون به صرفه‌ای هستند که بشر توانسته به آن دست یابد. شیشه اکریلیک نیز از این قاعده مستثنی نیست، به همین خاطر برای کاهش هزینه‌ها انتخاب بسیار مناسبی است که علاوه بر داشتن مزایای بسیار، یک گزینه اقتصادی به حساب می‌آید.

جهت سفارش و مشاهد لیست قیمت پلکسی گلاس اینجا کلیک کنید.

مقایسه ورق اکریلیک با شیشه

شاید بد نباشد در این قسمت مقایسه‌ای ساده در قالب یک جدول بین شیشه اکریلیک و شیشه داشته باشیم تا دلیل اینکه می‌گوییم شیشه اکریلیک یک شیشه جادویی است را بیشتر درک کنید:

 جدول مقایسه پلکسی گلاس با شیشه

 

ردیف پلکسی گلاس یا ورق اکریلیک شیشه
۱ سبک است سنگین است
۲ نمی‌شکند یا به سختی می‌شکند ضریب شکنندگی آن بیشتر از شیشه اکریلیک است
۳ انعطاف پذیری بالایی دارد سخت و غیرمنعطف است
۴ مقرون به صرفه است قیمت بیشتری دارد
۵ سرعت انتقال صوت در آن کم است (عایق صوتی) صوت از آن به راحتی عبور می‌کند
۶ عایق حرارتی است گرما به راحتی از آن عبور می‌کند
۷ مابع عبور اشعه‌های مضر می‌شود (عایق نور) اشعه‌های مختلف به راحتی از آن عبور می‌کند
۸ شفافیت بیشتری دارد شفافیت کمتری نسبت به پلکسی گلاس دارد
۹ تا دمای ۴۶۰ درجه سانتیگراد نمی‌سوزد تا دمای ۹۰۰ درجه سانتیگراد نمی‌سوزد
۱۰ امنیت بالایی دارد به دلیل شکنندگی امنیت کمتری نسبت به ورق اکریلیک دارد

 

مقـــــالات مرتبـــــط را مشاهـــــده کنیـــــد
مشاهده آرشیو

۷ کاربرد ورق پلکسی گلاس

در این مطلب می‌خواهیم پیرامون کاربرد ورق پلکسی گلاس برای شما توضیحاتی ارائه کنیم. پیشتر در مطالب قبلی بلاگ آریاپلاست گفتیم که پلکسی گلاس نوعی ...

منتشر شده در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۹
0 نظر تا کنون ارائه شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

85 + = 87