۴ تفاوت کارتن پلاست با پلی کربنات

  1. صفحه نخست »
  2. »

خیلی از کاربران آرپاپلاست سوالی مبنی بر اینکه تفاوت کارتن پلاست با پلی کربنات چیست در ذهن دارند، این سوال از آنجایی ناشی می‌شود که این دو محصول خیلی شبیه به هم هستند، شباهتی که شاید گمراه کننده باشد و شما صرفا با مقایسه قیمت این دو دست به انتخاب گزینه ارزانتر بزنید. پس این تصور اشتباهی است که این دو محصول را یکی بدانید. در این مطلب به صورت کامل تفاوت کارتن پلاست با پلی کربنات را برای شما توضیح خواهیم داد. مطمئن باشید بسیاری از سوالات را در ادامه پاسخ داده و اگر ابهامی داشته و فکر می‌کنید برای خرید این محصول نیاز به مشاوره دارید حتما با ما تماس بگیرید.

تفاوت کارتن پلاست با پلی کربنات

تفاوت کارتن پلاست و پلی کربنات و مقایسه آن ها

طبیعتا برای درک تفاوت‌های این دو محصول نیاز است ابتدا مختصری با هر کدام آشنا شویم. احتمالا بعد از این آشنایی خودتان به بسیاری از تفاوت‌ها پی خواهید برد و می‌فهمید که کاربرد هر یک چیست. بیایید اول از پلی کربنات شروع کنیم.

پلی کربنات چیست؟

منبع اصلی تولید پلی کربنات موادی از خانواده پلیمرها به نام ترموپلاستیک است که امروزه در کارهای بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد و در دنیا به پلی کربنات شناخته می‌شود. این محصول یک ماده شفاف شیشه‌ای مانند است.

ورق پلی کربنات و تفاوت آن با کارتن پلاست

اگر بخواهید یک ماده بسیار سخت و شفاف نام ببرید که بتوان از آن به عنوان جایگزین شیشه در ساختمان‌سازی استفاده کرد چه چیزی را می‌توانید نام ببرید؟ پلکسی؟ طلق؟ یا چیز دیگری؟ در واقع سخت‌ترین ماده برای این کار که امروزه در دنیا موجود است، همین پلی کربنات است.

دهه ۵۰ میلادی این ماده به بازار عرضه شد و از جمله ویژگی‌های اصلی آن وجود یک لایه UV روی آن است که به دو دلیل این یو وی قرار می‌گیرد:

  • مانع عبور اشعه‌های مضر گردد
  • با این کار بخشی از گرما منعکس شده و دمای پلی کربنات کاهش می‌یابد

اگر از ورق پلی کربنات برای مکان‌های خاصی استفاده می‌کنید می‌توانید پلی کربنات دو رو UV سفارش دهید که قیمت آن بیشتر است.

این ورق در بازار با ضخامت‌های مختلفی تولید به فروش می‌رسد که از ۱ تا ۱۰ میل موجود دارد و علاوه بر این، رنگ‌بندی‌های مختلفی از بی‌رنگ و شفاف گرفته تا سفید و سبز و آبی و قرمز و مشکی وجود دارد. اگر بخواهیم اشاره‌ای به کاربردهای آن نیز داشته باشیم می‌توان به مواردی مثل استفاده از پلی کربنات در سقف‌های کاذب، پارتیشن بندی، دیوارکشی، دکوراسیون و غیره اشاره کرد.

کارتن پلاست چیست؟

از آنجایی که پیش از این درباره کارتن پلاست در مقالاتی مثل کاربرد کارتن پلاست توضیح داده بودیم، توصیه می‌کنیم حتما آن مطلب را بخوانید با این حال به برخی از نکاتی که در آن مقاله گفته بودیم اشاره خواهیم کرد.

کارتن پلاست و تفاوت آن با پلی کربنات

ورق کارتن پلاست محصولی ساخته شده از پروپیلن است و در صنایع بسته بندی کاربرد بسیار زیادی دارد. در واقع به لحاظ ظاهری شبیه کارتن‌های مقوایی قهوه‌ای رنگ است اما از پلاستیک ساخته شده، ساختار آن سه لایه است که بین دو لایه، یک لایه عمودی قرار گرفته است. این ساختار دقیقا شبیه ساختار پلی کربنات است و به همین دلیل بسیاری این دو را با هم اشتباه می‌گیرند.

۴ تفاوت کارتن پلاست با پلی کربنات

در ادامه به ۴ تفاوت اصلی کارتن پلاست با پلی کربنات اشاره خواهیم کرد:

آنتی اشعه بودن | اولین تفاوت کارتن پلاست با پلی کربنات

اگر مطلب را از ابتدا خوانده باشید متوجه حتما متوجه شدید که گفتیم پلی کربنات دارای یک لایه UV برای جلوگیری از عبور اشعه‌های مضر خورشید است بنابراین این محصول قادر است بخشی از اشعه‌ها را منعکس کرده و مانع از عبور آن‌ها شود، با این حال باز هم بخشی از اشعه‌های مضر عبور می‌کنند به همین خاطر شما می‌توانید از ورقه پلی کربنات دو رو UV استفاده کنید که هزینه بیشتری روی دستتان خواهد گذاشت.

البته به سفارش مشتریان، کارخانه‌ها حتی کارتن پلاست ضد اشعه نیز تولید می‌کنند اما به صورت معمول کارتن پلاست‌های موجود فاقد یو وی هستند.

سختی و مقاومت | دومین تفاوت کارتن پلاست با پلی کربنات

پلی کربنات سخت‌ترین ماده موجودی است که تا امروز جایگزین شیشه شده است، اما کارتن پلاست اینگونه نیست، در واقع اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، کارتن پلاست جایگزین متریال‌های اصلی بسته بندی مثل مقواها و کارتن‌ها است ولی پلی کربنات جایگزین انواع شیشه جات است.

بیایید بازهم بیشتر توضیح دهیم، اگر کارتن پلاست منعطف است، این انعطاف به هیچ وجه در پلی کربنات وجود ندارد و اگر تلاشی برای خم کردن آن بکنید مانند یک تکه نان خشک از وسط خواهد شکست! البته مطمئن باشید مقاومت این ماده بیش از آن چیزی است که بتوانید با فشار دست آنرا بشکنید ولی در صورت فشار پلی کربنات می‌شکند در حالی که کارتن پلاست تا می‌شود.

اختلاف قیمت | سومین تفاوت کارتن پلاست با پلی کربنات

قیمت نیز از جمله فاکتورهای تفاوت این دو محصول است که بیشتر به چشم مشتریان می‌آیند و از اینجا است که مشتریان می‌پرسند کارتن پلاست با پلی کربنات چه تفاوتی با هم دارند؟

پلی کربنات به مراتب قیمت بالاتری از کارتن پلاست دارد و اگر بخواهید دو طرف آن UV باشد این قیمت بیشتر هم خواهد شد. نمی‌توان دقیقا مشخص کرد که اختلاف قیمت این دو محصول چقدر است چراکه با نوسانات بازار ارز، قطعا این میزان بالا و پایین می‌شود اما در اکثر مواقع قیمت پلی کربنات بیشتر است.

کاربری متفاوت | چهارمین تفاوت کارتن پلاست با پلی کربنات

بیشترین کاربرد پلی کربنات در ساختمان سازی است در حالی که  کاربرد کارتن پلاست بیشتر در صنایع بسته‌بندی استفاده می‌کنند. در جدول زیر بیشترین کاربردهای هر یک از این محصولات را ببینید:

پلی کربنات کارتن پلاست
سقف کاذب صنایع بسته بندی
سقف استخرهای روباز ساخت بلوک سقفی
سقف متحرک ساخت استندهای تبلیغاتی
جایگزین شیشه قالب بندی ساختمانی
پنجره‌های داخل سقف ساخت تابلوهای تبلیغاتی
سقف سالن‌های ورزشی و استادیوم‌ها ساخت لوکیشن‌های فیلم برداری
سقف گلخانه‌ها، پاساژها و غیره ساخت جعبه میوه

 

نتیجه گیری از تفاوت کارتن پلاست با پلی کربنات

در این مطلب علاوه بر اینکه به تعریف هر یک از محصولات پلی کربنات و کارتن پلاست پرداختیم مهم‌ترین تفاوت‌های این دو را در چهار فاکتور بررسی کردیم. برای سفارش هر یک از این محصولات مهم‌ترین چیز نوع کاری است که شما می‌خواهید انجام دهید، اما متاسفانه بسیاری فقط به قیمت توجه می‌کنند. درست است که پلی کربنات و کارتن پلاست به هم شبیه هستند اما این شباهت، بیشتر ظاهری است و تفاوت‌های زیادی با هم دارند.

بهترین کار برای اینکه شما بدانید از کدام محصول برای کجا استفاده کنید، مشاوره از کارشناسان است، بنابراین برای خرید و مشاوره درباره هر یک از این دو محصول حتما با کارشناسان ما تماس بگیرید تا به صورت کاملا رایگان شما را راهنمایی کنند. همچنین می توانید برای خرید پلی کربنات و خرید کارتن پلاست به این صفحات مراجعه کنید.

مقـــــالات مرتبـــــط را مشاهـــــده کنیـــــد
مشاهده آرشیو

کارتن پلاست از کجا بخرم؟

علت نگارش این مطلب با عنوان کارتن پلاست از کجا بخرم سردرگمی بسیاری از افرادی است که از شهرستان‌های مختلف راهی تهران شده و نمی‌دانند ...

منتشر شده در تاریخ ۱۱ خرداد ۱۴۰۰

ورق کارتن پلاست چیست

می‌دانید کارتن پلاست چیست؟ اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم، مدل جدید کارتن‌های قدیمی است که معروف‌ترین آن‌ها کارتن موز است! احتمالا شما هم تجربه اسباب‌کشی ...

منتشر شده در تاریخ ۱۶ خرداد ۱۴۰۰

کاربرد کارتن پلاست

امروز می‌خواهیم شما را با چیزی که صنعت بسته بندی را متحول کرد آشنا کنیم و آن هم کارتن پلاست است. کاربرد کارتن پلاست در ...

منتشر شده در تاریخ ۰۷ خرداد ۱۴۰۰

انواع کارتن پلاست

انواع کارتن پلاست در بازار از نظر ضخامت و اندازه و جنس متفاوت است، همچنین انواع رنگ های کارتن پلاست مثلا در بین انواع کارتن ...

منتشر شده در تاریخ ۰۸ خرداد ۱۴۰۰
0 نظر تا کنون ارائه شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

57 − = 50