ورق کارتن پلاست چیست

  1. صفحه نخست »
  2. »

می‌دانید کارتن پلاست چیست؟ اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم، مدل جدید کارتن‌های قدیمی است که معروف‌ترین آن‌ها کارتن موز است! احتمالا شما هم تجربه اسباب‌کشی داشته‌اید که یکی از پیش‌نیازهای آن تهیه کارتن موز است؛ چرا کارتن موز؟! چون خیلی مقاوم است و آنقدر کاربردی است که می‌توانید تا بیخ آن اسباب پر کنید بدون اینکه مشکلی برای آن پیش بیاید. همین کارتن موز اینقدر مشتری دارد که برای خودش بازار سیاهی دارد، کافی است «دیوار» را چک کنید تا لیستی از فروشندگان کارتن موز را ببینید! اما کارتن موز هم مشکلاتی دارد که باعث شده تا به فکر جایگزین برای آن بیوفتیم، مثلا این کارتن‌ها در برابر آب، بسیار آسیب پذیر است.

ورق کارتن پلاست چیست

اگر بخواهیم یک جایگزین خوب برای این کارتن‌های موزی نام ببریم، می‌توان به کارتن پلاست اشاره کرد البته با کاربری‌های بسیار بیشتر، پس با ما همراه باشید تا هم برایتان بگوییم که ورق کارتن پلاست چیست؟ و هم بگوییم تاثیر طرح و اندازه و سایز و رنگ و غیره در قیمت کارتن پلاست چیست.

کارتن پلاست چیست؟

کارتون پلاست محصولی ساخته شده از مواد پلی پروپیلن است، ساده‌تر بگوییم نوعی پلاستیک است و اگر بخواهیم نامی بگوییم که در ذهن شما بماند، اسم آن را کارتن پلاستیکی می‌گذاریم. البته اگر برای خرید آن روانه بازار شدید، بهتر است نگویید کارتن پلاستیکی می‌خواهم! چراکه کسی کارتن پلاست را به اسم کارتن پلاستیکی نمی‌شناسد و این نامی است که ما روی آن گذشته‌ایم تا در ذهن‌تان بماند، پس نام آن چیست؟ این محصول را با همان عنوان کارتن پلاست می‌شناسند که نام‌های دیگر آن پلاست شیت یا شیت پلاست، هالوپروفیل و پلاست پک است.

ورق کارتن پلاست چیست؛ شکل و قیافه

این محصول یک ورق سه لایه است. دو لایه در زیر و رو و یک لایه میانی که به صورت عمودی، دو لایه را به هم متصل کرده است. بنابراین می‌توان حدس زد با محصولی روبرو هستیم که در مقاومت بی‌نظیر است.

مقاله مرتبط: انواع کارتن پلاست

کارتن پلاست به دلیل همین مقاومت بالا، در صنایع مختلف و زیادی کاربرد دارد، از صنایع بسته‎بندی گرفته تا صنایع ساختمانی و کشاورزی و غیره. در ادامه که ویژگی‌های آن را بررسی کردیم، بیشتر متوجه خواهید شد که چرا این محصول اینقدر کاربردی است.

ویژگی‌های ورق کارتن پلاست چیست؟

برای اینکه بدانید ویژگی‌های کارتن پلاست چیست جدولی برای شما آماده کرده‌ایم تا یک نگاه کلی به تمام ویژگی‌های این محصول بیاندازید، بعد در ادامه هر یک را به صورت جداگانه توضیح داده‌ایم.

ردیف ویژگی مزیت
۱ سبک حمل و نقل آن بسیار راحت است
۲ برش پذیری به راحتی و با یک تیغه کاتر هر شکلی بخواهید به آن می‌دهید
۳ تنوع رنگ برای طراحی، ماکت، دکوراسیون و غیره مناسب است و محدودیت رنگ ندارد
۴ قابل شستشو آب، این محصول را خراب نمی‌کند
۵ غیر قابل اشتعال کارتن پلاست آتش نمی‌گیرد بلکه ذوب می‌شود
۶ بی بو کارتن پلاست نه بو دارد و نه در محیط بو می‌گیرد
۷ مقاومت بسیار بالا در حمل بار دچار پارگی، سوراخ شدگی و غیره نمی‌شود
۸ انعطاف پذیری بالا در مقایسه با کارتن‌های مقوایی منعطف‌تر است
۹ غیر سمی فاقد مواد سمی است و برای سلامتی انسان ضرری ندارد
۱۰ چاپ خور خوب کیفیت چاپ روی آن بالا است و برای کارهای تبلیغاتی مناسب است
۱۱ مقاومت در برابر تغییرات شیمیایی دچار فعل و انفعالات شیمیایی نمی‌شود.
۱۲ عایق گرما برای عایق کاری در صنایع ساختمانی مناسب است
۱۳ عایق رطوبت برای فضاهای مرطوب مثل استخرها و غیره مناسب است
۱۴ عایق اشعه (UV) نوع سفارشی این محصول عایق UV است که مانع عبور اشعه‌های ماوراءبنفش می‌شود.
۱۵ عایق صوتی برای ساخت استودیوها و فضاهایی که نیاز به عایق صوتی دارد مناسب است
۱۶ قابلیت بازیافت قابل بازیافت است و به محیط زیست آسیبی نمی‌رساند

 

ویژگی ورق کارتن پلاست چیست؛ سبک است

اگر می‌خواهید بدانید یکی از مهم‌ترین مزایای کارتن پلاست چیست، باید به همین سبک بودن آن اشاره کرد، کارتن پلاست در مقایسه با محصولاتی مثل شیشه و مولتی استایل و پلاکسی گلاس بسیار سبک‌تر است و حمل و نقل آن بسیار ساده و راحت است.

کارتن پلاست برش پذیری خوبی دارد

یک کاتر موکت‌بری، قیچی یا وسایلی شبیه به این کافی است تا شما هر شکل هندسی که نیاز دارید از با استفاده از کارتن پلاست درست کنید. برای همین کارتن پلاست محصول بسیار مناسبی برای بچه‌ها نیز هست تا انواع کاردستی‌های مختلف را با آن بسازند.

ویژگی ورق کارتن پلاست چیست؛ رنگ بندی بسیار متنوعی دارد

رنگی بندی های مختلف ورق کارتن پلاست

تولید کارتن پلاست در رنگ بندی‌های مختلف هیچ محدودیتی ندارد و کارخانه تولید کننده می‌تواند تنوع رنگ آن را تامین کند. به همین جهت برای فضاسازی، طراحی، دکوراسیون و غیره مناسب است.

ویژگی ورق کارتن پلاست چیست؛ ضد آب

یکی از ضعف‌های کارتن‌های مقوایی این است که با کمترین آبی، خراب شده و به مرور می‌پوسد، اما کارتن پلاست مشکلی با آب ندارد حتی می‌توانید آنرا با مواد شوینده بشویید.

ویژگی کارتن پلاست چیست؛ آتش نمی‌گیرد بلکه ذوب می‌شود

یکی از دیگر از آن مواردی که اگر بخواهیم نام ببریم و بپرسیم بهترین مزیت کارتون پلاست چیست، غیرقابل اشتعال بودن آن است. این موضوع به ویژه در صنایع بسته بندی بسیار اهمیت دارد. هر روز اخبار زیادی از آتش‌سوزی در انبارهای مختلف به گوش می‌رسد که صدمات و خسارات زیادی وارد می‌کند که یک دلیل آن همین کارتن‌های مقوایی است. مزیت کارتن پلاست این است که آتش نمی‌گیرد و فقط زمانی که آتش به جان آن بیافتد، بدون شعله ذوب می‌شود.

ویژگی ورق کارتن پلاست چیست؛ کارتن پلاست بو ندارد

اولا که کارتن پلاست به خودی خود بویی ندارد بنابراین در فضاسازی‌ها و احداث دکوراسیون و غیره، محیط پیرامونی بو نخواهد گرفت و دوما اینکه کارتن پلاست بوی محیط را به خود نمی‌گیرد.

ویژگی کارتن پلاست چیست؛ مقاومت بسیار بالا

یکی دیگر از معایب کارتن‌های مقوایی این است که پاره و سوراخ می‌شود، اگر کارتن مقوایی با یک ضربه پاره یا سوراخ می‌شود کارتن پلاست فقط با لوازم بسیار تیز و برنده دچار این مشکلات می‌شود در غیر این صورت از پارگی خبری نیست!

ویژگی ورق کارتن پلاست چیست؛ سمی نیست

شاید در نگاه اول این به ذهن شما برسد چون از مواد PP ساخته شده است بنابراین سمی است، این در حالی است که هیچ نوع ماده سمی‌ای در ساخت کارتن پلاست به کار نرفته بنابراین حتی با ذوب شدن آن مشکلی برای انسان به وجود نخواهد آمد.

ویژگی کارتن پلاست چیست؛ امکان چاپ

یکی از کاربردهای کارتن پلاست در صنایع تبلیغاتی و ساخت انواع استندهای تبلیغاتی است بنابراین، این مهم است که کیفیت چاپ روی آن بالا باشد این قابلیت در کارتن پلاست وجود دارد و حتی با شستشو نیز چاپ روی آن از بین نمی‌رود.

ویژگی ورق کارتن پلاست چیست؛ عایق گرما

جلوگیری از هدررفت انرژی یکی از دغدغه‌های مهم امروزه است، کارتن پلاست این ویژگی را دارد که عایق گرمایی است به همین خاطر برخلاف باور عمومی، بیشترین کاربرد کارتن پلاست در صنایع ساختمانی است!

ویژگی کارتن پلاست چیست؛ عایق رطوبتی

همانطور که گفتیم، کارتن پلاست با آب دچار مشکل نمی‌شود بنابراین در مناطق مرطوب مثل شمال کشور، در محیط‌هایی مثل استخرها و غیره قابل استفاده است.

ویژگی ورق کارتن پلاست چیست؛ عایق اشعه است (UV دارد)

این ویژگی روی تمام کارتن پلاست‌ها وجود ندارد بلکه اگر خودتان سفارش دهید کارخانه برای شما آن را با یک لایه UV تولید می‌کند. به این ترتیب اشعه‌های ماوراءبنفش از آن عبور نمی‌کند.

ویژگی کارتن پلاست چیست؛ عایق صوتی

اگر در ابتدای مطلب و در قسمت کارتن پلاست چیست که به ساختار کارتن پلاست اشاره کردیم توجه کرده باشید، گفتیم که این محصول یک ورق سه لایه است، قسمت زیادی از فضای بین لایه رویی و زیری را هوا گرفته است، در واقع بین این دو لایه، سلول‌هایی از هوای محبوس شده قرار گرفته است که مانع عبور صوت می‌شود.

ویژگی ورق کارتن پلاست چیست؛ قابل بازیافت

امروزه هرچه محیط زیست را تخریب کند، بلافاصله یک نقطه منفی در کارنامه‌اش ثبت می‌شود، گرچه کارتن پلاست را اگر در طبیعت رها کنید صدها سال طول می‌کشد تا تجزیه شود اما به راحتی می‌توان آنرا بازیافت کرد تا مشکلی برای محیط زیست ایجاد نشود.

موارد موثر روی قیمت ورق کارتن پلاست چیست

خیلی‌ها درباره قیمت کارتن پلاست ابهام دارند اما یکی از سوالات متداول این است که فاکتورهای اثرگذار روی قیمت کارتن پلاست چیست؟ در این باره به چند مورد می‌توان اشاره کرد که عبارتند از:

  • برند کارتن پلاست
  • اندازه یا سایز کارتون پلاست
  • UV داشتن یا نداشتن آن
  • ضخامت کارتن پلاست

این ۴ مورد جزو با اهمیت‌ترین مواردی است که می‌تواند روی قیمت تاثیرگذار باشد. اما موضوعاتی مثل رنگ، اثر زیادی روی قیمت ندارد. هرچند ممکن است به دلیل گران بودن برخی مواد اولیه رنگی، یک رنگ گرانتر یا ارزانتر باشد اما این اختلاف قیمت چندان زیاد نیست.

جمع بندی و نتیجه گیری از بحث ورق کارتن پلاست چیست

در ابتدای این مطلب به نکته‌ای اشاره کردیم که چالش خیلی از افراد است، آن هم اسباب کشی است، در اسباب کشی همه ما می‌توانیم کیفیت بسته بندی خوب را درک کنیم، اگر بسته بندی لوازم خوب باشد، هم مشکل حمل و نقل آن برطرف شده و هم احتمال آسیب به لوازم کمتر می‌شود که در مقاله ورق کارتن پلاست چیست اشاره کردیم.

کارتن پلاست توانسته این چالش را بطرف کند، هرچند در بین مردم کمتر درباره این محصول اطلاع رسانی شده و به صورت عمومی همه آنرا نمی‌شناسند اما در سال‌های اخیر توانسته جای خود را کم کم باز کند. اگر شما نیاز به مشاوره خرید کارتن پلاست دارید همین حالا می‌توانید با مطالعه مقاله کارتن پلاست از کجا بخرم یا شماره‌های تماسی که در بالای همین صفحه درج شده تماس گرفته تا از مشاوره کارشناسان فروش آریاپلاست بهره‌مند شوید.

مقـــــالات مرتبـــــط را مشاهـــــده کنیـــــد
مشاهده آرشیو

کارتن پلاست از کجا بخرم؟

علت نگارش این مطلب با عنوان کارتن پلاست از کجا بخرم سردرگمی بسیاری از افرادی است که از شهرستان‌های مختلف راهی تهران شده و نمی‌دانند ...

منتشر شده در تاریخ ۱۱ خرداد ۱۴۰۰

کاربرد کارتن پلاست

امروز می‌خواهیم شما را با چیزی که صنعت بسته بندی را متحول کرد آشنا کنیم و آن هم کارتن پلاست است. کاربرد کارتن پلاست در ...

منتشر شده در تاریخ ۰۷ خرداد ۱۴۰۰

انواع کارتن پلاست

انواع کارتن پلاست در بازار از نظر ضخامت و اندازه و جنس متفاوت است، همچنین انواع رنگ های کارتن پلاست مثلا در بین انواع کارتن ...

منتشر شده در تاریخ ۰۸ خرداد ۱۴۰۰
0 نظر تا کنون ارائه شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 3 = 8